CO ZAŘÍDIT PŘED ODJEZDEM?

Před tím, než jsem si začala všechno zařizovat, tak jsem si sepsala pár bodů, které mi dost pomohly. Snažila jsem se, aby tam bylo všechno. Na druhou stranu ve Španělsku ještě nejsem, takže kdo ví, jestli jsem na něco nezapomněla. – Poznámka označená pod čarou hvězdičkou končí. A teď už moje tipy.

Btw.: Ne, že bych byla na takový motivační citáty, ale… Když tady ten planner je fakt hezkej [kjůt] a dá se tam všechno přehledně zapisovat a dost mi to pomohlo, abych na něco nezapomněla. (Stradivarius 249 Kč)

  • ROZHODNUTO!

Rozhodování, jestli jet nebo ne už máme za sebou. A pro začátek to byl super krok (i když těžší, než se zdál). Potom, co máte jasno v tom, že chcete jet, se zařizuje všechno líp a tak nějak rychleji. 

  • VÝBĚRKO

Tento krok má asi každá škola trochu jinak. My dělali test z angličtiny a ústní pohovor. Někde na školách se zase píše motivační dopis. Taková ta část, jak se máte vychválit do nebes. Ano, všichni jsme hrozně motivovaní a Erasmus je náš celoživotní sen. (I když se pevně rozhodnete, že jedete, dva dny před tím). 

  • PAPÍROVÁNÍ, PAPÍROVÁNÍ…

Po tom, co vám škola oznámí, že jste byli vybráni (Hurááá), tak začíná teprve sranda. Komunikace se školou, vyřizování, zapisování, odepisování a tak. Co rozhodně budete potřebovat je Learning agreement (LA) – předměty, který si z vaší vybrané univerzity v zahraničí necháte spárovat s těmi na té vaší. Někdy je s tím celekem problém a studenti musí kvůli tomu prodlužovat. Podrobnější info, co je potřeba všechno vyplnit a zařídit získáte přímo od vašeho fakultního koordinátora. 

  • UBYTOVÁNÍ

Hledání ubytování je celkem oříšek, ať jedete studovat kamkoliv. (Zlatý ceny nájmů ve Zlíně). Je fajn se hned připojit k nějakým studentským skupinám na Facebooku a začít poptávat. Pomalu budete zjišťovat, jestli chcete bydlet víc v centru nebo na okraji vaší budoucí domoviny. 

  • EURO ÚČET

Pro toho, kdo pojede do země, kde se platí Eurem, tak se EURO účet může hodit. Já si ho zařizovala u KB, kde mají přímo program ERASMUS. Potom můžete posílat z účtu peníze třeba za nájem a už se vám nic nepřepočítává z korun. 

  • DOKTOŘI

Rozhodně velká výhoda, když někam jedete na delší dobu je ta, že si před odjezdem oběháte všechny možný doktory. Nebo byste aspoň měli. A ano, zubař už taky čeká. Moje noční můra je to, že budu ve Španělsku někde lítat po doktorech. Takže všechno vyřídit předem a nezapomenout si sbalit základní lékarničku.

  • POJIŠTĚNÍ

Z doktůrků rovnou na pojištění. Rozhodně nejlíp vyšlo pojištění přes ISIC, který stálo na půl roku 1 600 Kč.   Takže pokud máte platný ISIC, tak rozhodně doporučuju.

  • LETENKY

Asi zbytečný to sem psát, na druhou stranou, je to právě letenka, kdy si uvědomíte, že fakt odjíždíte. Od té chvíle se můžete začít balit, brečet a těšit se zároveň… A mnohem víc si užívat běžný chvíle, kterých si najednou mnohem víc vážíte. 

Kdyby vás cokoliv kolem zařizování zajímalo, klidně mi napište!

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *