VÝLET DO PORTA

Koupit lístky na autobus, najít si ubytování a jet. Takhle jednoduchý to bylo, když jsme se s Luckou rozhodly, že si uděláme výlet do přenádhernýho Porta. Pojďme si udělat menší rekapitulaci. Ukážu vám místa, který rozhodně stojí za návštěvu a který naopak.

Porto bylo naprosto boží. Počasí, jídlo, zajímavá místa… To všechno dalo dohromady skvělej výlet a plno vzpomínek. Co se v Portu určitě vyplatí, je chození pěšky. Nejvíc tak poznáte město a vždycky nějakou náhodou objevíte místa, o kterých ani mapa nevěděla. No a taky nebudete mít tak špatnej pocit při jezení burgeru pozdě večer, když jste nachodili 17 km.

São Bento nádraží

Nádraží São Bento s původními modro-bílými dlaždicemi (azulejos) bylo v roce 2011 označeno za jedno z nejkrásnějších nádraží na světě. Na stěnách můžete pozorovat historii Porta. Určitě doporučuju se sem stavit ráno kolem 9 hodiny, kdy to nebude tak přeplněné. Jinak by to mohlo jak na dlažticích této fotky.

Katedrála Sé

Kousek od nádraží si můžete hned zajít do historické katedrály, kde je vstup zdarma. Pokud se však chcete podívat do nádvoří ze 13. století, tak tam je vstup 2 éčka. Kolem katedrály byl nádhernej výhled, což bylo k nezaplacení a možná se radši kochat tím, než nádvořím.

Katedrála Sé

Most Ludvíka I.

Mosty neodmyslitelně patří mezi dominanty města. A rozhodně jeden z nejsilnějších zážitků byl ten, když jsme se po jednom z nich procházely. Neuvěřitelnej výhled na řeku Douro i na celé Porto. Navíc most Ludvíka I. je dvoupatrový, takže si ho můžete projít z různých výšin.

Most Ludvíka I. Porto

Další z šesti hlavních mostů v Portu – Ponte de D. Maria Pia

Ponte de D. Maria Pia Porto

Vinařské sklepy

Jakmile přejdete přes most, objevíte se v části Porta, kterou jsme si hned zamilovaly. Sice to nemělo na mou oblíbenou Pálavu, ale prostě sklípek vedle sklípku a portský všude. Tam si kromě vína zajděte i na něco dobrýho k snědku. My jsme byly v nově zrekonstruované tržnici Mercado Beira Rio.

 

Čtrvť Ribeira

Ovíněné a najezené jsme se vydaly přes most zase na druhou stranu. Vešly jsme tak do rybářské čtvrti Ribeira. Tam si to stačí jen tak projít a obdivovat starobylé kachličkované budovy.

Nebo si vychutnat kafíčko s jejich tradičním dezertem Pastel Nata, což jsme dělaly celkem často…

Ribeira Porto

Radnice

Takový to místo, který si vyfotíte, ale nic moc vám neříká… Radnice. Byla však na nádherným náměstí  Praca da Liberdade, u kterýho jsme se shodly, že nám trochu připomíná Václavák.

Radnice-Porta

 

Palácio da Bolsa

Komentovaný prohlídky historických míst moc nemusím. A můj názor nezměnila ani paní průvodkyně, která vřeštěla tak, že to poslouchat ani nechcete. Jinak prostory burzovního paláce byly krásný a doporučuju.

Palacio da Bolsa

Pláž

Miluju vůni moře, u toho poslouchat racky a mít mokrý nohavice od vody. Něco, co na začátku října chcete.

Západ slunce

Západ slunce byl poslední den skvělým zakončením celýho výletu. Sledovaly jsme ho z parku u Palacia de Cristal a prostě jedna velká romantika.

Sunset Porto

Navštívily jsme toho ještě víc, ale to už bych možná mohla vydat krátkýho průvodce. Co jsme ale s Luckou hodně využívaly je USE-IT mapa, kterou kdyžtak najdete tady: https://www.use-it.travel/cities/detail/porto/ Jsou tam různý místa, parky a hospůdky. To všechno doporučeno přímo od místňáků.

A na závěr, co nedoporučuju je Bookshop Livraria Lello – Možná někdo, kdo má rád čekání ve frontách a tlačenice v malém prostoru, tak by se mu to líbilo… Ale mě takový místa budou příště stačit z fotek.

 

 

You may also like

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *